Što je zapravo NAS i zašto je popularno rješenje danas?
Što je NAS?
NAS ili kako smo gore već spomenuli naziv "Network-attached storage" jest zapravo računalo umanjenih dimenzije, te kao takvo sadrži procesor, radnu memoriju, napajanje te pohranu koja je dostupna korisnicima putem mrežnog pristupa. Sukladno tome i naziv "network-attached". Neki napredniji modeli omogućiti će nam i nadogradnju komponenata u vidu zamjene, odnosno dodavanja radne memorije ili možda odabira SSD diska za opciju cachinga. No to je ipak nešto za naprednije korisnike. Primarna razlika koji ćemo primijetiti kod NASa jest veličina. Odnosno koliko možemo diskova umetnuti unutar uređaja te koristiti.
Imam NAS i šta sad?
U redu, kupili smo NAS, ubacili smo diskove, no šta sad? Sada dolazimo zapravo do niza mogućnosti kojima ćemo postaviti parametre rada NAS uređaja, a jedna od korisnijih opcija je i odabir RAID polja. RAID polja su tehnološko rješenje koje ćemo koristiti za povećanje performansi, odnosno pouzdanosti pohrane podataka kombiniranjem više diskova u jednu cjelinu. Naše RAID polje ćemo odabrati nakon što smo prethodno odlučili za koju primjenu ćemo koristiti naš NAS. Neke od najčešćih primjena su kao rješenje za pohranu podataka, mali lokalni server, mrežni snimač, medijski server za filmove i slike te još mnogo toga. Definiranjem tipa rada odlučit ćemo se za jedno od dostupnih RAID polja:
RAID 0
Striping metoda (dijeljenje) će podijelit podatke na dva ili više diskova, čime ćemo ostvariti veliku brzinut no bez redudancije, odnosno ukoliko jedan od pogona stane sa radom svi podaci su izgubljeni. To ćemo koristiti kada radimo sa podacima koji nisu od visoke važnosti.
RAID 1
Koristi zrcalnu tehniku odnosno duplicira podatke tako da se isti podaci paralelno zapisuju u par diskova, sukladno tome naziv zrcalne tehnike kako su podaci na diskovima identični. Korištenjem ove metode nećemo ostvariti veću brzinu no imamo redudanciju te ukolio jedan od diskova prestane sa radom, zamjenom istoga podaci se zapisuju sa ispravnog te možemo nesmetano koristiti sustav.
RAID 5
Odabirom RAIDa 5 primjenit ćemo striping tehniku i tehniku pariteta. Ovo je jedno od najčešćih polja te je široko prihvaćeno kao jedno od sigurnijih konfiguracija. RAID 5 zahtijeva najmanje tri diska a nudi i brzinu i veliku pouzdanost.
RAID 6
RAID 6 primjenjuje tehniku stripinga te tehniku dvostrukog pariteta. Kako bi isti postavili moramo imati najmanje 4 diska. Iako na prvu gotovo jednak RAIDu 5, RAID 6 će nam omogućiti veću pouzdanost kako koristi još jedan bloka pariteta koji mu omogućuje nesmetani rad u slučaju ispadanja dva diska.
RAID10
Koriste se tehnike stripinga i zrcaljenja te u ovoj konfiguracija kombinira redundantnost RAIDa 1 s brzinama RAIDa 0. Sigurnost je ostvarena zrcaljenjem podataka na sekundarnim diskovima, dok koristi dijeljenje skupom diskova kako bi se ostvarila čim veća brzina prijenosa.
Na temelju gore pročitanog i odlučenog postavit ćete uređaj prema najčešće jednostavnim vođenim uputama i sada smo prvi put pokrenuli naš NAS. Pristup ostvarujemo putem IP adrese koju u većini slučajeva imamo automatski generiranom ili putem linka koji je obično user-friendly oblika kako bi se pojednostavnila primjena.
Pristupom na uređaj većinu postavki u vidu primjene ćemo riješiti instalacijama nekih plug-inova koji će nam pružiti sve postavke kako bi mogli koristiti nesmetano naš NAS.
OK, imam NAS i sad su moji podaci sigurni!
Ne, ne, i još jednom ne. NAS kao jedno od rješenja u pohrani, čak i u RAID polju sa zrcaljenjem Vam ne treba dati lažnu nadu kako i dalje ne treba raditi backup kritičnih podataka. Iz navedenog razloga većina NASova će omogućiti i priključivanje dodatnih USB diskova ili flash memorija kako bi mogli provesti backup dodatno. Iako bitno sigurnije rješenje i svakako pogodno za backup velikih količina podataka svakako predlažemo da podatke od iznimne važnosti dodatno pohranite na redovnoj bazi jer ste do sada zasiguno susreli sa Murphyjevim zakonom.
Dobro, ali kako da odaberem disk koji se neće kvarit uz često korištenje?
Većina proizvođača diskova do danas je izdala barem jedan tip svojeg rješenja koje ima namjenu za NAS, odnosno mogućnost korištenja i razmjene velike količine podataka uz pouzdanost. Jedno od popularnijih rješenje je svakako serija diskova WD Red ili Seagate IronWolf.
Kako je razvoj tehnologije omogućio i znantno prihvatljivije cijene pohrane podataka SSD kao rješenje bez mehaničkih komponenata i sa velikim brzinama prijenosa pronašlo se kao dobra alternativa i za NAS uređaje. Tako danas možemo uz klasične diskove kojie nude veliki kapacitet po odličnim cijenama pronaći i SSD diskove koji unatoč nešto nižem kapacitetu će ponuditi zavidne brzine kada nam je isto ključno.
Puno smo informacija napisali i svakako dali neke korisne savjete kako odabrati način rada te na koje stvari skrenuti pažnju no i dalje Vam je teško odlučiti za neki od NAS uređaja iz široke ponude u našoj e-trgovini? Nema problema, kontaktirajte nas na [email protected] ili 016611555 te će Vam naši stručnjaci za NASove svakako pomoći odabrati uređaj koji će zadovoljiti Vaše potrebe. Također svakako možete dogovoriti i tehničku podršku u slučaju da niste sigurni kako sve podesiti, a želite uživati u blagodatima modernih rješenja ili jednostavno želite priključiti Vašu ogromno zbirku glazbe ili filmova na Vaš TV ili uređaj za reprodukciju glazbe.