Vidljive krivulje: eksplozija zakrivljenih monitora

Prvo pitanje koje se postavlja kad se spomene zakrivljeni monitor je uglavnom "Ali zašto?" Cijeli život koristimo ravne panele u monitorima, navikli smo na njih, dobri su i odlično rade svoj posao. Kad su ravni paneli prvi put došli na tržište (jer, začudo, prvi monitori su isto bili zakrivljeni, samo na drugu stranu), svi smo ih objeručke prihvatili zbog elegantnijeg dizajna, uštede prostora na stolu i značajno niže cijene.
I sad da se odjednom opet vratimo na staro. Teoretski, ni da ni ne.
Zakrivljen za Tvoj užitak
Zakrivljeni monitori, poput Xiaomi Mi 34'' monitora, imaju definitivnu ergonomsku prednost nad ravnim panelima. Od prvih ravnih panela do danas taj manjak nije bio toliko vidljiv, budući da je većina ravnih panela do relativno nedavno bila malih dijagonala. Svaki ekran, bio on računalni, televizijski ili kino ekran, ima optimalnu udaljenost sjedenja kako bi pružio maksimalnu pokrivenost ekrana vidnim poljem. Što je ekran veći, ta udaljenost mora biti veća, kako bi se kut gledanja povećao i obuhvatio cjelinu zaslona.
Naravno, udaljenost od jednog metra (koliko smo uglavnom udaljeni od računala) dovoljna je za većinu monitora s kojima se susrećemo svakog dana. No kako se paneli povećavaju (što dijagonalno, što u širinu), uskoro će cijeli periferijski vid biti mutan dio monitora, koji nije efektivno iskorišten. Zbog toga su neki proizvođači počeli "savijati" svoje monitore i sužavati vidno polje. Na taj način dobijamo još šire panele, na užem prostoru, a bez gubitka kvalitete slike.
Krivulje u koje možemo gledati satima
Osim ergonomskih benefita, zakrivljeni monitori puno lakše stvaraju filmski ugođaj u igrama, ali i u radnim tablicama. Zbog toga što ste donekle okruženi ekranom, sadržaj s njega dopire iz svih kuteva, slično kao i u kinu (koje isto ima zakrivljeni ekran). Uparimo li to sve s odličnim ultra-wide omjerom od 21:9, 144 Hz stopom osvježenja i super brzim VA panelom - garantiramo bezbroj sati gledanja u odličan Xiaomi Mi 34'' monitor.