Osnove upravljanja podacima: osnove RAID tehnologije

Za razliku od većine komponenata, rijetko kad zamišljamo tvrde diskove (i SSD-ove) kao komponente kojih koristimo više odjednom. No, podataka je svaki dan sve više, a mjesta na jednom disku sve manje. Zbog toga se u modernim računalima, NAS uređajima, ali i u ogromnim serverskim ormarima koristi više diskova u isto vrijeme, koji su spojeni u jedinstvenu cjelinu - koristeći RAID tehnologiju.
Cjelina je uvijek veća od zbroja njenih dijelova
RAID (Reduntant Array of Inexpensive/Independent Disks) je tehnologija koja omogućava ujedinjenje diskova i njihovih kapaciteta. Primjerice, ako četiri diska rade zasebno u računalu, koristeći neki od načina sjedinjavanja (i Windows i iOS imaju ugrađeni softver za spajanje koji je dovoljan za kućnu upotrebu) odjednom se prikazuje samo jedan disk, ali puno većeg kapaciteta i s uno sigurnijim podacima. RAID tehnologije se razlikuju po razinama rada i načinima spajanja diskova. Svaka RAID razina zahtjeva određen minimalan broj diskova za spajanje, od samo dva, pa skroz do minimalno 4 diska.

RAID 0 - dok ih smrt ne rastavi
Osnovna razina RAID tehnologije jednostavno je spajanje dva diska u jedan. Glavni benefit RAID 0 je skoro duplo uvećanje brzina čitanja i pisanja, što se ostvaruje tako da se svaka datoteka segmentira na dva dijela (striping). Time se, osim spajanja kapaciteta oba diska, osigurava i puno brže čitanje i pisanje. Glavni negativni aspekt RAID 0 dolazi na vidjelo u slučaju kvara jednog od diskova. Budući da su podaci segmentirani između diskova, gubitkom jednog diska svi podaci nestaju, a njihovo vraćanje je ili jako skupo ili nemoguće. Zbog toga se RAID 0 preporučuje samo u slučajevima kad na računalu (ili NAS uređaju) imate samo privremene i manje važne podatke - poput računalnih igara ili samo trenutnih projekata na kojima radite, a i dalje trebate jako puno prostora.

RAID 1 - tehnološka mitoza
Za razliku od RAID 0, RAID 1 ne povećava kapacitet diskova. Potpuno suprotno, ako se spajaju dva diska različite veličine, uvijek će ukupni kapacitet biti jednak manjem disku. Dodatno, RAID 1 ne ubrzava rad diskova niti olakšava svakodnevno korištenje. No, za razliku od RAID 0, osigurava apsolutnu kopiju diska i puno kvalitetnije čuva podatke. Budući da, prilikom spremanja podataka na disk, automatski radi kopije na svim drugim diskovima, čak i ako jedan od diskova u RAID 1 otkaže, podaci će i dalje biti sigurni na drugom disku. Važno je napomenuti da RAID 1 nije backup, o čijoj važnosti smo pričali u prethodnom članku. RAID 1 je samo način dugotrajnijeg čuvanja podataka u uređaju koji se rijetko gasi.

RAID 5 - početak prave organizacije
RAID 5, RAID 6 i RAID 10 se u pravilu rezerviraju za NAS uređaje i podatkovne servere, budući da generalno nisu nužni u računalima za svakodnevno korištenje. RAID 5 zahtjeva korištenje minimalno 3 diska, a za razliku od RAID 0 i RAID 1, prvi put koristi dio kapaciteta diska kako bi pohranio nešto što se zove kontrolni zbroj. Taj broj je način provjeravanja podataka, kako bi se osigurala njihova točnost. Budući da se i u RAID 5 podaci segmentiraju, RAID 5 drastično ubrzava rad diskova, ali je dio kapaciteta rezerviran za paritet podataka (kontrolni zbroj). Koristeći taj broj, ako jedan disk prestane raditi, druga dva diska mogu lako rekreirati podatke u trenutku zamijene diska. Što se kapaciteta tiče, ukupan zbroj veličine diskova umanjen je za jedan disk, budući da je to ukupan zbroj parireta.

RAID 6 - organizacija na steroidima
RAID 6 je samo nadogradnja na RAID 5. Minimalna količina diskova za RAID 6 je četiri, ali zauzvrat čak dva diska mogu otkazati prije nego počnete gubiti podatke. Iako puno sigurniji (zbog dodatnog kontrolnog zbroja), RAID 6 je zamjetno sporiji od RAID 5 organizacije, zbog čega je i manje popularan. Neovisno o globalnoj popularnosti, RAID 6 je koristan u manjim podatkovnim centrima koji ne koriste previše diskova, budući da se kvar otkrije brzo i diskovi zamijene puno lakše nego u ogromnim centrima)

RAID 10 - dva u jedan
RAID 10, naizgled najveći, u stvari je rezultat kolokvijalnih naziva. Točnije bi ga bilo nazvati RAID 1 + 0, budući da je RAID 10 sustav koji minimalno četiri diska koristi kao RAID 0 i RAID 1 u isto vrijeme. Dakle, radi kopije svih podataka, ubrzava rad diskova, ali i prepolovi ukupan kapacitet svih diskova u spoju. To ostvaruje tako da prvo diskove dijeli u segmente po dva diska (RAID 0). Nakon toga segmente od po dva diska tretira kao jedan i radi kopije s jednog para na drugi (RAID 1). RAID 10 je odličan način spajanja diskova ako imate svoj vlastiti NAS u kući, budući da ćete dobiti vrlo brze diskove, od kojih po jedan od duplikata može otkazati prije početka gubitka podataka.
Sve za sigurnost
Sigurnost podataka je puno kompliciranija od spajanja diskova u jedan. No, ako imate više diskova u računalu, stvaranje RAID-a je odličan početak. Svaki proizvođač diskova ima posebne proizvode koje preporučuje za RAID konfiguraciju (obično prikazani kao NAS diskovi). Idealni primjeri su Seagate IronWolf, Western Digital Red ili Toshibina N- serija. Jednako tako, nabavljanje NAS uređaja i konfiguracija neke od RAID razina u njemu je odličan način da vaši podaci budu zauvijek sigurni - bar dok sami ne obrišete sve kopije.